Accept
Utilizamos cookies propias y de terceros para mejorar la experiencia de navegación y ofrecer contenidos y servicios de interés.
Al continuar con la navegación, entendemos que se acepta nuestra política de cookies.

Gijon Film Festival 48th edition

Prize List

The International Jury of the 48th. Gijón International Film Festival, formed by Ana Torrent, Rui Pereira, Pablo Stoll and Juan Cavestany, has awarded the following prizes to the films participating in the Official Selection:

PREMIO PRINCIPADO DE ASTURIAS AL MEJOR LARGOMETRAJE (Best Feature Film) :

Marţi, după Crăciun (Tuesday, After Christmas) by Radu Muntean
(Rumanía, 2010)

PREMIO AL MEJOR DIRECTOR (Best Director):

Kelly Reichardt by Meek’s Cutoff
(Estados Unidos, 2010)

PREMIO AL MEJOR ACTOR (Best Actor):

Mimi Brănescu by Marţi, după Crăciun (Tuesday, After Christmas)
(Rumanía, 2010)

PREMIO A LA MEJOR ACTRIZ (Best Actress) (ex aequo):

Mirela Oprișor y Maria Popistașu by Marţi, după Crăciun (Tuesday, After Christmas)
(Rumanía, 2010)

PREMIO AL MEJOR GUIÓN (Best Script):

Benjamin Heisenberg y Martin Prinz by Der Räuber (Alemania, 2010)

PREMIO “GIL PARRONDO” A LA MEJOR DIRECCIÓN ARTÍSTICA (Best Art Direction):

Vali Ighigheanu y Andreea Popa by Aurora
(Rumanía/Francia/Suiza/Alemania, 2010)

PREMIO ESPECIAL DEL JURADO (Special Prize of the Jury):

Tilva Rosh by Nikola Ležaic
(Serbia, 2010)




The International Jury of Shortfilms of the 48th. Gijón International Film Festival, formed by Antonio Weinrichter, Marta Andreu and Angel Rueda, has awarded the:

PREMIO PRINCIPADO DE ASTURIAS AL MEJOR CORTOMETRAJE (Best Short Film) (ex aequo) a:

Coming Attractions by Peter Tscherkassky (Austria, 2010)
y
Mercúrio by Sandro Aguilar (Portugal, 2010)

Mención Especial al cortometraje (Special Mention for the short film):

Fotografia de Victor Dragomir (Rumanía, 2010)




The Non Fiction Section Jury of the 48th. Gijón International Film Festival, formed by Antonio Weinrichter, Marta Andreu and Angel Rueda has awarded the

PREMIO NO FICCION (NON FICTION Prize) a la película:

Invernadero by Gonzalo Castro
(Argentina, 2010)

Mención Especial (Special Mention for):

The Forgotten Space by Noël Burch y Allan Sekula (Holanda/Austria, 2010)




The audience of the 48th. Gijón International Film Festival, has awarded the

PREMIO “RELLUMES” (“RELLUMES” Prize):

The Happy Poet de Paul Gordon
(USA, 2010)


The FIPRESCI Jury of the 48th. Gijón International Film Festival, formed by Francisco Ferreira, Alexander Grozev y Carlos Losilla, has awarded the

PREMIO FIPRESCI (FIPRESCI Prize) :

Meek’s Cutoff de Kelly Reichardt
(Estados Unidos, 2010)




The Young Jury of the 48th. Gijón International Film Festival, formed by young people aged 17 to 25 years old, have awarded the following prizes:

PREMIO DEL JURADO JOVEN AL MEJOR LARGOMETRAJE (Young Jury Prize for Best Feature Film) ex aequo:

Blue Valentine de Derek Cianfrance
(Estados Unidos, 2010)
y
Todos vós sodes capitáns de Oliver Laxe
(España, 2010)

PREMIO DEL JURADO JOVEN, AL MEJOR CORTOMETRAJE (Young Jury Prize for Best Short Film):

The External World de David OReilly (Alemania/Irlanda, 2010)




The Young audience of the “Enfants Terribles” season have voted and decided to award the following prizes:

PREMIO ENFANTS TERRIBLES AL MEJOR LARGOMETRAJE PARA MENORES DE 13 AÑOS (“Enfants Terribles” Prize for Best Feature Film four audiences under 13 years-old):
Iep! de Ellen Smit
(Holanda/Bélgica, 2010)


PREMIO ENFANTS TERRIBLES AL MEJOR LARGOMETRAJE PARA MAYORES DE 13 AÑOS (“Enfants Terribles” Prize for Best Feature Film for audiences over 13 years-old):
Soulboy by Shimmy Marcus
(United Kingdom, 2010)




The Jury of the “Día D’Asturies” season, formed by Justo Braga (Representing Asturias Television), Martin Pawley y Jesús Palacios, have awarded the “DÍA D’ASTURIES” prize, sponsored by TPA ex aequo to the shortfilms:


La mirada circular by  Iván Sainz-Pardo, Dirk Soldner y Jim-Box
y
Módulo 10 by Ángeles Muñiz y Teresa Marcos




The Jury of the Nuevos Realizadores del Principado de Asturias Prize, formed by José Vega, Ignacio Riestra, María del Puy Alvarado, José Manuel Sande y José Luis Cienfuegos, and sponsored by Instituto Asturiano de la Juventud (Consejería de Cultura y Turismo del Principado de Asturias) and Cajastur, have awarded the two prizes to the following projects:


First Prize:
La chica que se baja del tren presented by Elisa Cepedal

Second Prize:
Eremita Stew presented by Juan Díaz-Faes Díaz




The Jury formed by Olimpia Pont, Guadalupe Arensburg and José Luis Cienfuegos has awarded the “PROYECTO CORTO CANAL + 2010” prize to the following project:

Voice Over presented by Kamel Films y Kowalski Films, con guión de Luis Berdejo y dirigido por Martín Rosete.