Accept
Utilizamos cookies propias y de terceros para mejorar la experiencia de navegación y ofrecer contenidos y servicios de interés.
Al continuar con la navegación, entendemos que se acepta nuestra política de cookies.

48th Gijón International Film Festival Awards

Votes

(Votes count 521)

(Rating average 3,02)

palmares
Tuesday, After Christmas wins Best Feature Film
The International Jury of the 48th edition of Gijón International Film Festival, formed by: Ana Torrent, Rui Pereira, Pablo Stoll y Juan Cavestany has awarded the following prizes to the films participating in the Official Section:


PRINCIPADO DE ASTURIAS AWARD FOR BEST FEATURE FILM:


Marţi, după Crăciun (Tuesday, After Christmas) BT Radu Muntean (RumanIa, 2010)



BEST DIRECTOR:


Kelly Reichardt for Meek’s Cutoff
(USA, 2010)



BEST ACTOR:


Mimi Brănescu for Marţi, după Crăciun (Tuesday, After Christmas) (Rumania, 2010)


BEST ACTRESS (ex aequo):


Mirela Oprișor y Maria Popistașu for Marţi, după Crăciun (Tuesday, After Christmas)
(Rumania, 2010)



BEST SCRIPT:

Benjamin Heisenberg and Martin Prinz for Der Räuber (Germany, 2010)



“GIL PARRONDO” AWARD FOR BEST ART DIRECTION:


Vali Ighigheanu and Andreea Popa for Aurora (Rumania/France/Switzerland/Germany, 2010)



SPECIAL PRIZE OF THE JURY:


Tilva Rosh by Nikola Lezaic (Serbia, 2010)





The International Short Film Jury of the 48th edition of Gijón International Film Festival, formed by: Antonio Weinrichter, Marta Andreu y Ángel Rueda, has awarded:


PRINCIPADO DE ASTURIAS AWARD FOR BEST SHORT FILM (ex aequo):


Coming Attractions by Peter Tscherkassky (Austria, 2010)

AND

Mercúrio bu Sandro Aguilar (Portugal, 2010)

"For sharing the same risk: experimenting with cinema and narrative matter"


special Mention to the short film:


Fotografia by Victor Dragomir (Rumanía, 2010)

"For its sharp observation capacity, with which he universalizes a modest episode"




The Non-Fiction Jury of the 48th edition of Gijón International Film Festival, formed by: Antonio Weinrichter, Marta Andreu y Ángel Rueda has awarded:


NON-FICTION AWARD to the film:

Invernadero by Gonzalo Castro (Argentina, 2010)

"For building a solid cinematographic look that trascends the documentary"


Special Mention:


The Forgotten Space by Noël Burch and Allan Sekula (Holland/Austria, 2010)

"For being a good sample of filmic essay as a privileged way to develop the urgent task of thinking the world"





The audience of the 48th Gijón International Film Festival has awarded the "RELLUMES" AWARD to the film:


The Happy Poet by Paul Gordon (USA, 2010)






The FIPRESCI Jury of the 48th Gijón International Film Festival, formed by: Francisco Ferreira, Alexander Grozev y Carlos Losilla, has awarded the FIPRESCI AWARD to:


Meek’s Cutoff by Kelly Reichardt (USA, 2010)





The Young Jury of the 48th Gijón International Film Festival, formed by people between 17 and 25 years old, has awarded the follwing awards:


“Cajastur” PRIZE AWARDED BY THE YOUNG JURY TO THE BEST FEATURE FILM ex aequo:

"For its capacity to analyse the problems of a couple in crisis through a solid script and notable performances:

Blue Valentine by Derek Cianfrance (USA, 2010)

"And for the different and rich levels of interpretation that it proposes about the functions and limitations of art, a film we found of a sublime aesthetic beauty:


Todos vós sodes capitáns by Oliver Laxe (Spain, 2010)



“Cajastur” PRIZE AWARDED BY THE YOUNG JURY TO THE BEST SHORT FILM:


The External World by David OReilly (Germany/Ireland, 2010)

"For distilling a corrosive humour with an incendiary political load through an overwhelming use of digital animation, building bridges as well to other non-filmic languages as videogames or comics"





The young audience of the ENFANTS TERRIBLES section has voted to award the following prizes:


ENFANTS TERRIBLES AWARD TO THE BEST FEATURE FILM IN THE UNDER 13 CATEGORY:

Iep! by Ellen Smit (Holland/Belgium, 2010)



ENFANTS TERRIBLES AWARD TO THE BEST FEATURE FILM IN THE 13 AND UP CATEGORY:


Soulboy by Shimmy Marcus (United Kingdom, 2010)






The jury of the section "Día D'Asturies", formed by Justo Braga (representing Radio Televisión del Principado de Asturias, Martin Pawley y Jesús Palacios has awarded the DÍA D'ASTURIES prize, sponsored y TPA, EX-AEQUO to the short films:


La mirada circular by Iván Sainz-Pardo, Dirk Soldner and Jim-Box

and

Módulo 10 by Ángeles Muñiz and Teresa Marcos





The Jury of the Nuevos Realizadores del Principado de Asturias prize, formed by José Vega, Ignacio Riestra, María del Puy Alvarado, José Manuel Sande and José Luis Cienfuegos and sponsored by the Instituto Asturiano de la Juventud (Consejería de Cultura y Turismo del Principado de Asturias) and Cajastur, has awarded the following prizes to the projects:

First prize:
La chica que se baja del tren presented by Elisa Cepedal


Second prize:
Eremita Stew presented by Juan Díaz-Faes Díaz




The jury formed by Olimpia Pont, Guadalupe Arensburg and José Luis Cienfuegos, has awarded the ha concedido el premio “PROYECTO CORTO CANAL + 2010” award to the short film project:

Voice Over presented by Kamel Films and Kowalski Films, written by Luis Berdejo and directed by Martín Rosete.
Palabras clave Festival de Cine, 2010